Wystawa na 100 lat Powiatu Kościańskiego

Dodano: 10 grudnia 2019

Wystawa na 100 lat Powiatu Kościańskiego

Klimat lat 20. i 30. XX wieku, początki powiatu kościańskiego, świąteczne smaki i zapachy, a także wiele innych atrakcji czekało na tych, którzy w miniony weekend odwiedzili wystawę „Powiat Kościański w dwudziestoleciu międzywojennym”.

Wystawę poświęconą życiu starostwa i powiatu kościańskiego można było oglądać w budynku starostwa przy al. T. Kościuszki 22 w sobotę i niedzielę, 7 i 8 grudnia 2019 roku.

W ramach wydarzenia, poza wystawą poświęconą początkom polskiej administracji powiatowej, można było także obejrzeć karty, na których znalazły się najważniejsze wydarzenia i inwestycje w historii współczesnego powiatu kościańskiego, a także zobaczyć oprawioną uchwałę okolicznościową. Uchwała, która została ręcznie przepisana przez kaligrafistkę Krystynę Kwiatkowską z Warszawy, została podjęta podczas uroczystej sesji Rady Powiatu Kościańskiego zorganizowanej z okazji jubileuszu 100. rocznicy polskiej administracji powiatowej.

Poza wystawami, zwiedzający mieli okazję zobaczyć gabinet Starosty Kościańskiego i biuro Przewodniczącego Rady Powiatu, w którym pracują komisje Rady i odbywają się różne uroczystości i spotkania.

Z okazji setnej rocznicy powstania polskiej administracji powiatowej Starostwo Powiatowe w Kościanie wydało kartkę pocztową z rysunkiem Wojciecha Nawrota. Przedstawia ona postać pierwszego starosty kościańskiego w odrodzonej Polsce Gustawa Raszewskiego na tle budynku starostwa, nad którym powiewa polska flaga. Goście na kartkach mogli przybić pamiątkową pieczęć. Zwiedzający otrzymywali również smycze wykonane z okazji jubileuszu, najmłodsi natomiast czekoladowe gwiazdorki i urodzinowe karmelki. W specjalnie na tę okazję zorganizowanej kawiarence czekały także pierniki, kawa i herbata. Po zapoznaniu się z wystawą zwiedzający zostali zaproszeni na zupę dyniową.

Wystawa zakończyła rok jubileuszowy Powiatu Kościańskiego i była ostatnim elementem świętowania 100. rocznicy polskiej administracji powiatowej. Wcześniej, w ramach obchodów, odbyła się uroczysta sesja Rady Powiatu, na którą zaproszeni zostali radni obecnej i poprzednich kadencji, przedstawiciele Sejmu, Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, władz samorządowych sąsiednich powiatów oraz min powiatu kościańskiego, a także gmin zaprzyjaźnionych, przedstawiciele  biznesu, zdrowia, kultury, edukacji i sportu, przedstawiciele służb mundurowych, emerytów i pracowników Starostwa Powiatowego w Kościanie, a także dziennikarze lokalnych mediów. Dzień po sesji Starosta Kościański oraz Przewodnicząca Rady Powiatu Kościańskiego zaprosili mieszkańców Ziemi Kościańskiej do udziału w imprezie plenerowej, gdzie poza koncertami Afromental, Ognia, Kraków Street Band i Agaty Karczewskiej, można było podziwiać pokaz laserowy przygotowany specjalnie na jubileusz Powiatu.