W kościańskim szpitalu szczepionych jest 60 osób dziennie

Dodano: 08 kwietnia 2021

W kościańskim szpitalu szczepionych jest 60 osób dziennie

Szczepienia przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 w Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Kościanie są realizowane od 4 stycznia 2021 roku. Od tego dnia do 7 kwietnia 2021 roku wykonano 3804 szczepień.

W tej grupie jest około 1100 nauczycieli zaszczepionych pierwszą dawką szczepionki. – W czwartek 25 marca zaszczepiliśmy pacjentów Zakładu Opiekuńczo Leczniczego i Oddziału Paliatywnego. Od chwili, gdy otrzymaliśmy szczepionki i  zgodę na szczepienia populacyjne, do 7 kwietnia, czyli przez 12 dni, zaszczepiliśmy niespełna 650 osób z populacji – informuje W. Maćkowiak, dyrektor SP ZOZ w Kościanie. - Obecnie szczepimy 60 osób dziennie, czyli 300 osób tygodniowo. Na tyle mamy szczepionki – przyznaje W. Maćkowiak. Szczepienia wykonywane były z zastosowaniem szczepionek firmy AstraZeneca oraz Pfizer. – Problemem jest mała ilość szczepionek. Cieszy świadomość mieszkańców, ich  zainteresowanie szczepieniem i szczepionkami, które jest bardzo duże  - mówi dyrektor Maćkowiak.

Z uwagi na reżim sanitarny rejestracja realizowana jest tylko i wyłączenie telefonicznie w dni powszednie w godzinach od 09.00 – 14.00. Pomaga w niej wojsko. W sprawnym przeprowadzaniu szczepienia najważniejsze jest czasowe zgłaszanie się na szczepienia, tj. na konkretny dzień i godzinę. Pozwala to uniknąć większej liczby osób.

W kwietniu odbędą się pierwsze zgłoszone szczepienia w domu. W maju przewidziane są szczepienia II dawką nauczycieli, a w czerwcu II dawką osoby z tzw. grupy populacyjnej. Dalsze planowanie szczepień jest uzależnione od ilości szczepionek proponowanych przez Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych.

Aktualnie SP ZOZ w Kościanie wraz z władzami Powiatu Kościańskiego przygotowuje Punkt Szczepień Masowych, w którym zaplanowane są dwa zespoły szczepiące i zgodnie z zaleceniami tygodniowo będzie w nim szczepionych około 1000 osób.

PSM będzie nowym niezależnym miejscem zorganizowanym na terenie szpitala, w którym będą szczepieni mieszkańcy Powiatu Kościańskiego.