Uroczyste zakończenie międzypowiatowej inwestycji drogowej

Dodano: 12 października 2018

W czwartek, 11 października 2018 roku, na granicy powiatów leszczyńskiego i kościańskiego w Bronikowie odbyło się uroczyste podsumowanie międzypowiatowej inwestycji polegającej na przebudowie i budowie 28 kilometrów dróg na trasie Wijewo – Brenno – Zaborówiec – Włoszakowice – Bukówiec Górny – Boguszyn - węzeł Nietążkowo na drodze ekspresowej S5.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele samorządów, które wspólnie realizowały inwestycję Starosta Leszczyński Jarosław Wawrzyniak, Starosta Kościański Bernard Turski, Wicestarosta Kościański Stefan Stachowiak, Burmistrz Śmigla Małgorzata Adamczak, Wójt Włoszakowic Stanisław Waligóra, Wójt Wijewa Mieczysław Drożdżyński, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Zofia Szalczyk, przedstawiciele firm realizujących inwestycję oraz zaproszeni goście.

Starosta Kościański Bernard Turski w swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie zrealizowanej inwestycji – budowy drogi do węzła S5 - dla gospodarczego życia obu powiatów. Zauważył, że otwiera to możliwości rozwoju firmom i przedsiębiorstwom znajdującym się w jej niedalekim sąsiedztwie. Starosta docenił też wyjątkową współpracę wszystkich samorządów, które brały udział w realizowaniu tej dużej inwestycji.

Inwestycja kosztowała 56,6 mln zł, z czego 36,7 mln zł stanowiło dofinansowanie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020. Prace na terenie powiatu leszczyńskiego wykonała spółka Colas Polska, a na terenie powiatu kościańskiego spółka Budimex. Inwestycja powstała we współpracy pięciu samorządów: lidera projektu Powiatu Leszczyńskiego i partnera Powiatu Kościańskiego oraz Gmin Śmigiel, Włoszakowice i Wijewo.

Odcinek zrealizowany w ramach tej inwestycji na terenie powiatu kościańskiego od Boguszyna do węzła S5 w Nietążkowie ma ponad 6,5 kilometra długości i 7 metrów szerokości. Ponadto na tym fragmencie drogi powstała także dwumetrowa ścieżka rowerowa. Na tym odcinku wybudowano 5 obiektów inżynierskich i 4 skrzyżowania. Do jej budowy wykorzystano 41 tys. ton kruszywa. Położone warstwy bitumiczne jezdni to ponad 33 tys. ton. Sama powierzchnia jezdni powiatowej wynosi ponad 50 tys. metrów kwadratowych, a ścieżki rowerowej ponad 11 tysięcy metrów kwadratowych. 

Koszt inwestycji na terenie powiatu kościańskiego to blisko 21 mln złotych, z czego prawie 12,5 mln pochodzi z funduszy unijnych, ponad 6 mln z budżetu Gminy Śmigiel i ponad 2,3 mln z budżetu Powiatu Kościańskiego.

Otrzymanie dofinansowania nie byłoby możliwe bez połączenia przebudowanej drogi z węzłem drogi ekspresowej. W przypadku tej międzypowiatowej inwestycji węzeł znajduje się w Nietążkowie w powiecie kościańskim.