Święto Bibliotekarzy i Bibliotek

Dodano: 09 maja 2019

W Kościańskiej Bibliotece w czwartek, 9 maja 2019 roku, odbyło się spotkanie z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek. Przybyłych na spotkanie gości, samorządowców, bibliotekarzy z powiatu, dyrektorów szkół i ludzi kultury przywitała Jadwiga Gidel, dyrektor biblioteki.

Witając gości dyrektor Gidel mówiła o roli biblioteki i zmianach wynikających z nowych potrzeb czytelników. Rzeczywistość wymaga otwartości na nowe metody pracy – podkreśliła. Biblioteka staje przed współczesnymi wyzwaniami. Nawiązując do tegorocznego hasła tygodnia bibliotek #Biblioteka mówiła o potrzebie dotarcia do młodych czytelników za pomocą nowych narzędzi. - Nie wystarczą nam strony internetowe, potrzebne są inne, nowe kanały informacyjne, które pozwolą pokazać, że biblioteki są, co robią i w czym mogą pomoc – mówiła.  

Podczas spotkania samorząd powiatu kościańskiego reprezentowała Iwona Bereszyńska – Przewodnicząca Rady Powiatu Kościańskiego. - Na bieżąco śledzę co się dzieje w naszej, powiatowo – miejskiej bibliotece. Jestem dumna z dokonań pani dyrektor i pracowników biblioteki i z szerokiej jej oferty – podkreśliła składając życzenia. W opinii przewodniczącej kościańska biblioteka zabiegała zawsze o czytelnika. - Mam wrażenie – mówiła – że teraz jest z czytelnictwem lepiej. Cieszę się, że jesteście, jak wspomniała pani dyrektor, otwarci na nowe technologie i na nowe sposoby dotarcia do czytelnika, że o nich myślicie. Cieszę się również  - podkreśliła - że czas cenzury mamy już dawno za sobą i nic nam w tej materii nie grozi. Życzę sukcesów, jak najwięcej czytelników i jak najmniej problemów.

Przewodnicząca na ręce dyrektor kościańskiej biblioteki przekazała także życzenia od starostów, którzy w liście m.in. napisali:  

Nowoczesne wnętrze i księgozbiór to nie wszystko. To Państwo, Bibliotekarze sprawiacie, że biblioteka żyje i staje się miejscem, w którym ludzie odkrywają pasję czytania, ciekawość świata i otwartość na nowe. Państwa święto to święto kultury, wiedzy, nauki, słowa. Życzymy Państwu otwartości na ludzi, na ich różnorodność. Niech kościańska biblioteka, jej księgozbiór i goście przyciągają szerokie grono czytelników o różnej wrażliwości i zainteresowaniach.

W spotkaniu brał  Piotr Ruszkiewicz, burmistrz Kościana i  Paweł Grodziski, wiceprzewodniczący rady Powiatu Kościańskiego, którzy gratulowali bibliotekarzom ich sukcesów i życzyli im zawodowej i finansowej satysfakcji z pracy.