Starosta Kościański zaprasza

Dodano: 27 sierpnia 2019

Starosta Kościański zaprasza

Szanowni Państwo,

Drodzy Mieszkańcy Powiatu Kościańskiego,

Zapraszam Państwa do wspólnego świętowania podwójnych urodzin Powiatu Kościańskiego, które zaplanowaliśmy na sobotę, 14 września 2019 roku. Rok 2019 to wyjątkowy rok dla naszej samorządowej wspólnoty.

Pełni radości z odzyskiwanej niepodległości, gdy na wielu frontach Wielkopolanie walczyli w Powstaniu Wielkopolskim, mieszkańcy Ziemi Kościańskiej, w styczniu 1919 roku, rozpoczęli tworzenie polskiej administracji powiatowej. Na czele stanął Gustaw Raszewski, wybitny działacz społeczny, pierwszy starosta powiatowy. Zapał i zaangażowanie, które im towarzyszyło sprawiły, że nasz powiat, mimo wielu przeciwności, biedy i kryzysów gospodarczych rozwijał się i piękniał. Sprzyjało temu silne poczucie społecznych więzi i współodpowiedzialności za losy mieszkańców.

Historia sprawiła, że dzieło to zostało przerwane. Na jego kontynuację i odbudowę dostaliśmy szansę 20 lat temu, gdy znów na mapie Polski powstały powiaty. Za symboliczną datę narodzin polskiego, współczesnego samorządu lokalnego przyjmuje się dzień 27 maja 1990 roku. Tego dnia odbyły się pierwsze w powojennej historii Polski całkowicie wolne wybory do władz lokalnych. Sukces gmin sprawił, że w ramach reformy 1 stycznia 1999 roku powstał Powiat Kościański.

Dziś, bogatsi o doświadczenia dwudziestu lat możemy bez wątpliwości stwierdzić, że powiat, samorząd, to największe osiągnięcie polskiej demokracji. Wspólnie i lokalnie decydujemy o tym, co dla nas ważne, w wielu dziedzinach życia podejmujemy wyzwania i decyzje, które odpowiadają naszym potrzebom, ułatwiają nam życie. Możliwość samodecydowania o naszych sprawach to wartość najwyższa. Wypracowywane i osiągane dzięki temu rezultaty  budują naszą wspólnotę i sprawiają, że staje się ona silniejsza. Zdobywane doświadczenie sprawia, że jesteśmy lepsi, skuteczniejsi. Umiejętne wykorzystywanie istniejących możliwości, w tym także tych, które daje nam członkostwo w Unii Europejskiej powoduje, że nasz powiat się zmienia, rozwija, pięknieje.

Sukces Powiatu Kościańskiego to sukces nas, wszystkich jego mieszkańców. Tym bardziej, życząc Państwu uzasadnionego poczucia udziału w naszej wspólnocie samorządowej,  zapraszam Państwa do wspólnego świętowania wyjątkowych urodzin naszego powiatu.

 

Z wyrazami szacunku

 

Henryk Bartoszewski

Starosta Kościański

 

Kościan, sierpień 2019 roku