Rozmawiali o rolnictwie

Starosta Kościański Bernard Turski wraz z Przewodniczącym Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Kościanie Zygmuntem Koniecznym zaprosili przedstawicieli środowisk rolniczych z powiatu kościańskiego do udziału w Forum Rolniczym.

Głównymi tematami Forum, które odbyło się 12 lutego 2018 roku w restauracji Poemat w Śmiglu, były bieżące zagadnienia dotyczące rolnictwa,  w szczególności zaś zagrożenia związane z ASF oraz działania w zakresie bioasekuracji, nowe formy składania wniosków o dopłaty, obowiązki, jakie nakłada na rolników prawo oraz rachunkowość w rolnictwie. Omówione zostały także tegoroczne zadania instytucji działających w otoczeniu rolnictwa.

Zaproszonych na spotkanie rolników, posła na Sejm RP, samorządowców oraz przedstawicieli instytucji okołorolniczych przywitał starosta Bernard Turski. Starosta podkreślił też jak ważną rolę w polskiej, a powiatowej szczególnie, gospodarce odgrywa rolnictwo. Rolnictwo jest branżą, która wiedzie prym na terenie powiatu kościańskiego w przedsiębiorczości. – powiedział starosta. – Mamy na swoim terenie naprawdę duże firmy związane z produkcją rolną oraz produkcją żywności – Stacja Hodowli Roślin Danko, Top Farms Wielkopolska, firma Smolarek, Agro-Handel, Marcinkowscy, Lira… - zauważył B. Turski. - 30,4% osób w powiecie kościańskim zatrudnionych jest właśnie w rolnictwie. Dla porównania w województwie wielkopolskim ten wskaźnik to 19,5%.

Starosta przedstawił także prognozy w rolnictwie na 2018 rok.

Katarzyna Szulańczyk – Mencel, Powiatowy Lekarz Weterynarii przedstawiła obecną sytuację dot. afrykańskiego pomoru świń. W Polsce ASF występuje w czterech województwach, w 31 powiatach – powiedziała K. Szulańczyk – Mencel. – W ostatnim czasie choroba rozprzestrzeniła się właśnie na województwo warmińsko-mazurskie, a spowodowane jest to występowaniem wirusa w obwodzie kaliningradzkim. Przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa jest jego występowanie u zwierząt wolnożyjących. Aby zwalczyć ASF, trzeba zwalczyć tę chorobę u dzików – zauważyła Powiatowy Lekarz Weterynarii. - Niestety nie ma co liczyć, że szybko pojawi się jakaś szczepionka. Najwcześniej za jakieś 10-15 lat. Jedynym sposobem na zapobiegnięcie wystąpieniu choroby jest nie dopuszczenie do powstania ognisk, szczególnie w Wielkopolsce. Są propozycje rozwiązań prawnych mających na celu zapobieganie tej chorobie, ale są one na razie w fazie projektów.

Doktor Katarzyna Szulańczyk – Mencel podkreśliła też jak ważną, kluczową rolę odgrywa przestrzeganie zasad bioasekuracji. Wirus do gospodarstwa wnoszony jest przez człowieka i to w dużej mierze właśnie od właścicieli gospodarstw zależy bezpieczeństwo ich zwierząt.

W sprawie ASF głos zabrał także Zygmunt Konieczny, który zauważył, że jest to ogólnonarodowa sprawa, która w sąsiednich państwach jest rozwiązywana kompleksowo. Poseł na Sejm RP Wojciech Ziemniak zadeklarował natomiast zorganizowanie spotkania z wiceprzewodniczącą sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Dorotą Niedzielą.

Kierownik powiatowego biura ARiMR Radosław Dąbrowicz powiedział o terminach składania wniosków oraz przypomniał o nowych formach ich składania. Wszystkie wnioski składane będą teraz on-line. Uspokoił jednak, że będą w tej sprawie organizowane szkolenia, a dla rolników bez dostępu do internetu przewidziana jest pomoc techniczna (kółka rolnicze, biuro powiatowe ARiMR).

O kwestiach ważkich dla rolników oraz możliwościach rozwoju wypowiedzieli się także: Piotr Walkowski – prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej, Mieczysław Wojciechowski – kierownik Powiatowej Inspekcji Roślin i Nasiennictwa, Jan Szczepaniak – Kierownik Powiatowego Zespołu Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Romuald Roszkowski z KRUS-u, Adam Mikołajczak z firmy eAgronom oraz przedstawiciele banku BGŻ BNP Paribas oraz SGB Banku Spółdzielczego w Kościanie.

Patronatem honorowym tegoroczne Forum objął Minister Rolnictwa i Rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel.

Zarząd

Bernard Turski - Przewodniczący Zarządu

Bernard Turski

Przewodniczący Zarządu

Starosta Kościański

Stefan Eugeniusz Stachowiak - Zastępca Przewodniczącego Zarządu

Stefan Eugeniusz Stachowiak

Zastępca Przewodniczącego Zarządu

Wicestarosta Kościański

Mirosław Stanisław Kaczmarek - Członek Zarządu

Mirosław Stanisław Kaczmarek

Członek Zarządu

Aleksander Stanisław Sowa - Członek Zarządu

Aleksander Stanisław Sowa

Członek Zarządu

Grzegorz Ratajczak - Członek Zarządu

Grzegorz Ratajczak

Członek Zarządu

Facebook Logo
Twitter Logo
Instagram Logo