Rolnicy świętowali

Dodano: 09 września 2019

Rolnicy świętowali

Tegoroczne dożynki powiatowo – gminne odbyły się w niedzielę, 8 września, na placu w Kiełczewie. Gospodarzami uroczystego dziękczynienia byli Starosta Kościański oraz Wójt Gminy Kościan, a także sołectwa: Kokorzyn, Pelikan, Szczodrowo i Krzan.

Święto rozpoczęło się uroczystym korowodem. Wzięły w nim udział wieńcowe delegacje dożynkowe sołectw, gmin i powiatu, zaproszeni goście, samorządowcy, radni, przedstawiciele kołek rolniczych i instytucji związanych z rolnictwem, mieszkańcy powiatu. Korowód zamykały zabytkowe pojazdy rolnicze, w tym kombajn Vistula.

Podczas mszy świętej odprawionej wspólnie przez ks. kanonika Czesława Małychę oraz księdza Wojciecha Słomińskiego został poświęcony chleb i wieńce dożynkowe.

Po mszy nastąpiło otwarcie dożynek i obrzęd dożynkowy, w którym udział wzięli starostowie dożynkowi Dominika Łabińska i Sławomir Fabisiak oraz członkowie zespołu Żeńcy Wielkopolscy. Nie zabrakło również tradycyjnego dzielenia się chlebem.

Za całoroczny trud rolnikom podziękowali w kilku słowach skierowanych do nich ze sceny gospodarze: starosta Henryk Bartoszewski oraz wójt Andrzej Przybyła.

Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy w tym roku wygrało sołectwo Kurowo. Docenione zostały też wieńce sołectw Witkówki i Stare Oborzyska.

Na scenie zaprezentowały się Kokorzynianki, nieco słonecznego klimatu przyniósł natomiast występ zespołu Babylon, który śpiewał i tańczył wspólnie z publicznością. Muzyczną biesiadę rozpoczął zespół Kociołek Band, a po nim do późnych godzin nocnych do tańca przygrywał zespół PAGOST Bracia Walewscy.

Podczas tegorocznych dożynek można było obejrzeć zabytkowy sprzęt rolniczy oraz zrobić sobie zdjęcie na Vistuli.

Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych. Były dmuchańce oraz gry i zabawy.