Okolicznościowy medal

Dodano: 20 września 2019

Okolicznościowy medal

Z okazji 100 rocznicy powołania polskiej powiatowej administracji i 20 lat współczesnego Powiatu Kościańskiego został wybity okolicznościowy, pamiątkowy medal.

Medal Iwona Bereszyńska, Przewodnicząca Rady Powiatu Kościańskiego i jej zastępcy wręczali samorządowcom i zaproszonym gościom, uczestnikom uroczystej sesji Rady Powiatu, która odbyła się w piątek, 13 września 2019 roku.

Na awersie medalu znajduje się napis: 100 LAT POLSKIEJ POWIATOWEJ ADMINISTRACJI 1919 – 2019. Środek medalu jest kopią pieczęci odnalezionej na dokumencie – uchwale budżetowej z 6 marca 1928 roku. Dokument podpisał starosta Adam Narajewski. Pieczęć została odnaleziona na dokumentach znajdujących się w leszczyńskim Archiwum Państwowym. Poza orłem znajdują się na niej napisy: „Wydział Powiatowy” i „Powiat Kościański”. Z kolei na rewersie medalu, w środku znajduje się mapa współczesnego powiatu z zaznaczonymi i opisanymi gminami oraz napisami „UBI CONCORDIA, IBI VICTORIA” „gdzie zgoda, tam zwycięstwo”. Rewers zdobi wieniec laurowy i wstążka wieńca, symbole zwycięstwa oraz wybitnych osiągnięć we wszystkich dziedzinach życia.