Miasto Kościan

Dodano: 12 sierpnia 2019

Kościan to zadbane powiatowe miasto, które między innymi przyciąga urokiem swojej zieleni. Zieleń wyróżnia Kościan wśród innych miast Wielkopolski.

Doskonałą okazją do odwiedzenia Kościana jest organizowany każdego roku przez samorządy Ziemi Kościańskiej oraz Ludowy Klub Sportowy Sana Kościan – Międzynarodowy Kościański Półmaraton im. dra Henryka Florkowskiego. Zawody odbywają się od 2005 roku, a każda kolejna edycja cieszy się dużą sympatią biegaczy. Dla wielu zawodników kościański bieg, organizowany tradycyjnie na początku listopada, jest zwieńczeniem sezonu startowego i zarazem stałym punktem kalendarza biegowego. Jednocześnie jest to ostatni bieg w ramach Grand prix Wielkopolski w Półmaratonie.

W przededniu Półmaratonu Kościan opanowują nieco młodsi biegacze, którzy biorą udział w Święcie Biegania z Coccodrillo – największej powiatowej imprezie biegowej dla dzieci i młodzieży. Po informacje o biegu zapraszamy pod adres www.koscianskipolmaraton.pl

W północnej części miasta nad Kościańskim Kanałem Obry, przy ulicy Bączkowskiego  leży rozległy Park Miejski im. Kajetana Morawskiego o pow. ok. 15 ha. Park to doskonałe miejsce na wypoczynek dla całych rodzin i dobre miejsce do biegania, jazdy na rowerze, spacerów i uprawiania nordic walking. Graniczący z parkiem kanał Obry przyciąga wędkarzy i kajakarzy. Kilkadziesiąt metrów od wejścia do parku od strony ulicy Bączkowskiego mieści się plac zabaw dostosowany do potrzeb dzieci w różnym wieku. Ustawiono na nim linowe tory przeszkód, małą zjeżdżalnię, ścianki wspinaczkowe, trampolinę, sprężynową karuzelę i równoważnię.

Park ma charakter lasu mieszanego z wytyczonymi alejkami i ścieżkami, które dostosowano do standardów XXI wieku nie tracąc niczego z jego wyjątkowych walorów przyrodniczych. Rosną w nim 32 gatunki drzew głównie: sosny, świerki, robinie, klony, dęby, wiązy, a także graby, jesiony, brzozy, jawory, olchy i kasztanowce. W bliskim sąsiedztwie parku znajduje się drewniany Wiatrak Koźlak z 1714 roku. W 1977 roku został gruntownie odnowiony i przeniesiony z Czarnkowa do Kościana. Obecnie jest własnością prywatną i mieści się w nim galeria sztuki.

Wyjątkową atrakcją jest miejska trasa kajakowa. W leniwym nurcie i płytkiej wodzie można opłynąć historyczne centrum Kościana oraz dotrzeć do parku miejskiego. Doświadczeni kajakarze  mogą wybrać się w dłuższą podróż systemem dziewiętnastowiecznych kanałów, które do dziś budzą podziw inżynierów. Wypożyczalnia kajaków znajduje się na tyłach Hali Sportowej Łazienki (dojazd od ulicy Łąkowej), tel. 785-945-687.

Kościański rynek, jest jednym z mniejszych w Polsce (pow. 5,8 tys. m2). W centralnej części rynku stoi Ratusz zbudowany w stylu późno-klasycystycznym w połowie XIX wieku. W przeszłości był siedzibą władz miejskich. Dla mieszkańców Kościana niezwykle ważne są tablice wmurowane w ścianę południowo-zachodnią ratusza, które upamiętniają ofiary hitlerowskich egzekucji publicznych w dniach 2 i 23 października 1939 roku. Obecnie w Ratuszu mieści się: Urząd Stanu Cywilnego, Muzeum Regionalne i Towarzystwo Miłośników Ziemi Kościańskiej.

Muzeum Regionalne im. dr. Henryka Florkowskiego w Kościanie to doskonałe miejsce dla rodzin z dziećmi. Znajduje się tam stała wystawa pt.: "Królewskie miasto Kościan".

Centralne miejsce ekspozycji zajmuje diorama przedstawiająca XVII-wieczne królewskie miasto Kościan wraz z przyległościami. Na makiecie zlokalizowano 40 poświadczonych w źródłach obiektów historycznych w skali 1:380. Diorama o wymiarach 2,5 m x 3 m obejmuje znajdujący się w obrębie murów miejskich Kościan wraz z zamkiem starościńskim. Poza murami zobaczyć można dwa przedmieścia leżące na głównym szlaku handlowym biegnącym z Poznania do Głogowa, który przebiegał przez Kościan. Z ważniejszych budynków znajdujących się na dioramie wymienić można - zamek starościński, kościańską farę z wieżą, klasztor dominikański oraz klasztor bernardynów, dwa młyny wodne czy machinę wodną zwaną rurmusem. W znajdujących się w sali gablotach zobaczyć można eksponaty i pamiątki historyczne związane z różnymi sferami życia.

Wystawa stała „Prahistoria w dziejach Ziemi Kościańskiej„ przybliża dzieje najstarszych kultur występujących na terenie Ziemi Kościańskiej. Na ekspozycji prezentowane są znaleziska archeologiczne z tych terenów, nazywanych przez badaczy „archeologicznym Eldorado”. Zwiedzający, dzięki odpowiedniej aranżacji wystawy, ma wrażenie, że przenosi się w czasie do starej, zbudowanej z drzewa chaty, pokrytej strzechą z drewniano-glinianym klepiskiem.

"Bohaterowie 1918-1919" to sala poświęcona działalności kościańskiej Rezerwy Skautowej oraz wydarzeniom z okresu powstania wielkopolskiego z terenu Kościana. Aranżacja ekspozycji nawiązuje do magazynu garnizonowego, z którego w nocy z 29 na 30 grudnia 1918 roku skauci wykradli broń do uzbrojenia oddziałów powstańczych. Dodatkową atrakcją pozwalającą poczuć klimat tamtych czasów jest specjalny "pokój ucieczki" tzw. "escape room". Jego wystrój oraz znajdujące się w nim rekwizyty pozwolą wcielić się w rolę zakonspirowanego członka Rezerwy Skautowej. Głównym zadaniem jest wydostanie się z pomieszczenia poprzez rozwiązanie znajdujących się w nim zagadek i znalezienie kluczy do wyjścia. Każda z przygotowanych misji nawiązuje swoją fabułą do wydarzeń z grudnia 1918 roku. Zapraszamy na stronę muzeum www.muzeum.koscian.pl.

Na południe od rynku, przy ul. Kościelnej i Szpitalnej wznosi się gotycka fara – kościół parafialny pw. Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej, uznawana przez historyków sztuki za jeden z najcenniejszych zabytków regionu. Parafia kościańska należy do najstarszych w Wielkopolsce. Obecna, trzynawowa konstrukcja kościoła pochodzi z XIV wieku i słynie z późnogotyckiego tryptyku. W XV i na początku XVI wieku, gdy Kościan był drugim co do znaczenia miastem w Wielkopolsce, tutejsze bractwa i cechy dobudowały do naw bocznych dwa rzędy kaplic. Najstarszym jej zabytkiem jest Ołtarz Zesłania Ducha Świętego – tryptyk późnogotycki wykonany w 1507 roku, który według hipotezy Klemensa Kohlera służył królowi Janowi Sobieskiemu jako ołtarz polowy w bitwie pod Wiedniem.

Na Placu Niezłomnych, w sąsiedztwie rynku, znajduje się barokowy kościół pw. Pana Jezusa – pozostałość po klasztorze dominikańskim, którego historia związana jest z otaczanym szczególną czcią krucyfiksem w ołtarzu głównym. Początkowo znajdował się on w krużganku klasztornym, gdzie według przekazów odbywały się również rozprawy sądowe. Jak głosi podanie, podczas jednej z nich Chrystus z krzyża przemówił: „sprawiedliwie sądźcie bracia ludzcy". Z tą chwilą krzyż umieszczono w ołtarzu głównym i rozpoczęto oddawać mu szczególną cześć. Szybko też krzyż zasłynął cudami, głównie zaś licznymi przypadkami odzyskania zdrowia. Podczas najazdu Szwedów klasztor Zakonu Dominikanów, zbudowany w 1410 roku, został spalony. W jego miejscu wybudowano barokowa kaplicę, którą na początku XX wieku,  rozbudowano. Przed kościołem, na placu Niezłomnych, od 2007 roku stoi pomnik świętego Jana Pawła II, autorstwa artysty Wiesława Koronowskiego.

Wyjątkowa i niepowtarzalną atrakcją Kościana jest Wieża Ciśnień, która znajduje się w północnej części miasta. Budynek powstał w 1908 roku i ma 33 metry wysokości, dzięki czemu jest doskonale widoczny z obwodnicy miasta, a jego barwne oświetlenie wyróżnia go w nocnej panoramie Kościana. 

Kościańska wieża wodociągowa zaliczana jest do najoryginalniejszych pod względem architektonicznym tego typu obiektów, nie tylko w Wielkopolsce, ale w całym kraju. Decyduje o tym wysublimowana kreacja architektoniczna, odwołująca się w sposób bezpośredni do wzorca ikonograficznego w postaci słynnego londyńskiego Tower Bridge. Jej wyjątkowość wynika także ze znajdujących się wewnątrz atrakcji. W wieży znajdują się: ścianka wspinaczkowa, taras widokowy oraz obserwatorium astronomiczne. Zapraszamy na stronę tej atrakcji: www.wieza.koscian.pl 

Ściana wspinaczkowa w kościańskiej Wieży Ciśnień jest doskonałym miejscem rekreacji  dla dorosłych i dzieci. Najmłodsi, by z niej korzystać muszą mieć więcej niż 100 cm wzrostu. W klimatycznych, zabytkowych wnętrzach można skorzystać ze ścian wspinaczkowych o łącznej powierzchni 345 m2. O ich wyjątkowości stanowi przede wszystkim wysokość, ponad 18 metrów. 20 niezależnych dróg wspinaczkowych o różnych poziomach trudności i kilkaset chwytów pozwala na sprawdzenie swoich sił.

Pomiędzy ściankami wspinaczkowymi, a obserwatorium astronomicznym skrytym pod obrotowym dachem wieży znajduje się taras widokowy. Wspinając się po schodach można  pogawędzić z tymi, którzy pokonują ścianki i obserwować miasto przez małe, wąskie jak strzelnice okna.

Na szczycie wieży znajduje się obserwatorium astronomiczne, które prowadzi działalność dydaktyczną i popularyzatorską. Teleskopowe obserwacje nieba, wykłady popularnonaukowe, warsztaty, pozwalają zaspokajać ciekawość zainteresowanych astronomią. Istnieje możliwość uczestniczenia w nieodpłatnych obserwacjach nieba, po wcześniejszym ustaleniu z astronomem.

Wszyscy turyści znajdą wytchnienie na krytej pływalni i lodowisku, obiektach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kościanie. Dla gości basenu dodatkową atrakcją może być wizyta w grocie solnej. Bez wątpienia lecznicze dobrodziejstwa soli i jonizowanego powietrza sprzyjają relaksowi. Kto nie wybierze się do groty może skorzystać z czterech rodzajów saun: fińskiej (sucha), fińskiej z elementami soli morskiej, parowej, czy sauny na podczerwień. Zaspokoją one większość oczekiwań. Obiekt jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych.  Czynne w sezonie zimowym sztuczne lodowisko (pow. 600 m2) uzupełnia ofertę ośrodka. Szczegóły pod adresami www.mosir.koscian.pl lub www.rekreacyjny.koscian.pl .