Gmina Czempiń

Dodano: 12 sierpnia 2019

Gmina Czempiń

Czempiń

Jeśli jeszcze ktoś nie widział na żywo orła lub innych drapieżnych ptaków to zapraszamy do Czempinia, w którym znajduje się Stacja Badawcza Polskiego Związku Łowieckiego. Stacja jest ośrodkiem badawczym, oferuje pokoje jedno i dwuosobowe. Jest to jedyna w Polsce i jedna z trzech istniejących w Europie placówka zajmującą się badaniami naukowymi związanymi z hodowlą kuropatwy, sarny, zająca oraz z funkcjonowaniem zwierzyny łownej we współczesnym krajobrazie rolniczym. Przy stacji działa ośrodek rehabilitacji ptaków drapieżnych. Ośrodek przyjął kilkaset ptaków różnych gatunków. Prowadzi także wolierową hodowlę sokoła wędrownego. Stacja organizuje konferencje naukowe, poświęcone temu zagrożonemu gatunkowi. Dzięki tej pracy, każdego roku w różne rejony polski wracają sokoły wędrowne. Dużym sukcesem Ośrodka było wyhodowanie dwóch piskląt orła przedniego. Zapraszamy do odwiedzin tego wyjątkowego miejsca, warto przejść przygotowaną tu ścieżką edukacyjną pod hasłem „Zwierzęta naszych lasów, pól i przestworzy”. Dodatkowe informacje pod adresem: www.czempin.pzlow.pl .

 

Nieodgadnioną ciekawostką miasta jest jego nazwa i jego herb. Nazwa Czempiń ustaliła się w 1459 roku.  Jest to nazwa powstała od słowa Czępa, stworzonego z czasowników czępieć, czępać, to znaczy: siedzieć na kuckach, przykucać, pilnować, oczekiwać, czatować, stać nad kimś. Także herb, 3 strzały w tarczy, skrzyżowane z gałązką o trzech korzeniach, 2 sękach i jednym liściu jest tajemnicą. Jedna legenda – pieśń ludowa mówi, że gałązka to symbol brzeziny rosnącej koło miasta, a trzy łucznicze strzały to pamiątka po trzech zbrojnych wysłanych przez miasto na wojnę w 1458 roku. Druga legenda wspomina o tym, że drzewo symbolizuje życie, a trzy strzały nawiązują do czasów z wojen z Zakonem Krzyżackim. 

Jeśli ktoś dłużej zabawi w mieście i zastanie go zmierzch, gdy będzie miał szczęście bądź pecha, lub tylko troszkę wyobraźni, to w pobliżu barokowego pałacu, najpiękniejszego zabytku gminy może dojrzy postać Teofili z Działyńskich Szołdrskiej, Białej Damy z Kórnika, która w XVIII wieku wraz z mężem była właścicielką pałacu. Gdy o zmierzchu  usłyszymy stukot końskich kopyt to możemy być pewni, że dama przybyła do pałacu. Czempiński pałac ma jeszcze jedną tajemnicę. Na jego attyce stoją cztery alegoryczne rzeźby przedstawiające cztery kontynenty. Ciekawe, która to Europa?

Nowo powstałe ścieżki pieszo - rowerowe oraz drogi gminne i osiedlowe, a także nowo wybudowane parkingi w okolicy dworca kolejowego sprawiają, że komunikacja w samym mieście jest bardzo sprawna. Na terenie Gminy i miasta zlokalizowane są ścieżki pieszo – rowerowe, które łączą ten obszar z ościennymi Gminami – Gminą Kościan, Brodnicą, Mosiną, umożliwiają one bezpieczny dojazd do wielu instytucji w mieście.

Wśród czempińskich, historycznych ciekawostek miłośnicy sztuki znajdą w neoromańskim kościele pw. św. Michała Archanioła Madonnę z Dzieciątkiem. Jest to jeden z najcenniejszych przykładów polskiej, drewnianej rzeźby gotyckiej, należący do tzw. grupy „Pięknych Madonn” . Wykonany z drewna lipowego zabytek ma 178 cm wysokości i pochodzi z 1430 roku.

Poza zabytkami trzeba przypomnieć co najmniej dwie osoby, o które związane były z miastem. Z Czempinia pochodził Leonard Durczykiewicz (1876-1934), który może być bliski wszystkim turystom i podróżnikom.  Na początku naszego stulecia zaczął fotografować dwory i pałace w Wielkopolsce, co było bardzo dochodowym zajęciem i umożliwiło mu wydanie w 1912 r. albumu „Dwory polskie w Wielkim Księstwie Poznańskim” oraz dużej ilości pocztówek. Album zawiera 111 fotografii dworów i pałaców znajdujących się wówczas w rękach polskich ziemian. To wyjątkowe świadectwo tamtych lat, a dzięki bezcennym pracom Durczykiewicza znamy ich wygląd. 

W Czempiniu i Gorzycach znajdziemy także pamiątkowe miejsca poświęcone Florianowi Marciniakowi. Urodził się w 1915 roku w Gorzycach, był wybitnym instruktorem harcerskim. Tuż przed kapitulacją stolicy - 27 września 1939 - otrzymał nominację na naczelnika "Szarych Szeregów", organizacji zakonspirowanego harcerstwa męskiego. W marcu 1943 brał udział w przygotowaniach odbicia z rąk Gestapo Janka Bytnara "Rudego", ("Akcja pod Arsenałem"). Gdy w lutym 1944 roku został zamordowany przez Niemców w obozie w Gross-Rosen miał tylko 29 lat.

Ścieżki edukacyjne w mieście.

Ścieżka edukacyjno-przyrodnicza „W cieniu dębu" - trasa prowadzi wzdłuż Olszynki, niewielkiej rzeki przepływającej przez Czempiń. Ścieżka jest swoistą wyprawą w świat przyrody, pozwala poznać dziko żyjące rośliny i zwierzęta, które występują na obszarze Gminy Czempiń. Ścieżka składa się z tablic edukacyjnych i interaktywnych gier, które umożliwiają zdobywanie wiedzy zarówno dzieciom jak i dorosłym. Centralnym punktem ścieżki jest pomnik przyrody – liczący ponad 200 lat dąb, dopełnienie stanowi zegar słoneczny.

Dla wszystkich mieszkańców, a w szczególności tych zainteresowanych historią w 2016 roku zrealizowano projekt „Czempiń na szklanych pocztówkach", dzięki któremu w kilku punktach miasta ulokowano szklane tablice, przedstawiające ciekawe czempińskie miejsca i budynki na przełomie XIX i XX wieku. Tablice są półprzezroczyste, dzięki czemu, przy spojrzeniu z odpowiedniej perspektywy, można zestawić obraz dawnego Czempinia z obecnym. Szklane pocztówki pokazują, jak bardzo zmieniło się miasto na przestrzeni stu lat.

Na czempińskim Rynku uwagę przykuwają również ciekawe architektonicznie kamienice oraz odremontowana płyta Rynku.

Organizatorem życia kulturalnego gminy jest Centrum Kultury Czempiń, które prowadzi: pracownię plastyczną, zajęcia teatralne, muzyczne, wokalne, kapelę dudziarską, orkiestrę dętą, Klub Malucha, zajęcia dla Seniorów. Centrum Kultury jest też organizatorem i współorganizatorem licznych imprez takich jak np.: Dni Czempinia, Turniej Wsi, Dożynki, Jarmarki, Plenerowe Kino Letnie oraz wraz z Kościańskim Ośrodkiem Kultury, twórcą i organizatorem Turnieju Dudziarzy Wielkopolskich. . Gmina znana jest także ze swoich tradycji muzycznych. Kultywują je Czempińskie Towarzystwo Śpiewacze „Harfa’’ i Chór „Polihymnia’’. Po informacje zapraszamy a stronę www.ck.czempin.pl

Miłośnicy sakralnej architektury powinni zajrzeć do Starego Gołębina, gdzie warto zobaczyć kościół z 1670 roku pw. Wniebowzięcia NMP, przykład łączenia drewnianej bryły świątyni z murowaną kaplicą. Kto wie, może uda się wejść na wieńczącą kościół wieżę. Turysta ma także szanse posłuchać w Starym Gołębinie Kapeli Dudziarskiej, w której młodzież popularyzuje kulturę ludową, grając na dudach oraz skrzypcach podwiązanych. O bogatych tradycjach muzycznych i obecności Kapeli we wsi przypominają nam rzeźby skrzypka i dudziarza przed wiejską świetlicą.

Inne zabytki gminy to: kościół św. Katarzyny w Głuchowie (1751 r.), pałac w Gorzyczkach (1868r.), pałac w Jarogniewicach (siedziba Domu Pomocy Społecznej) (1792 r.) z oficynami, parkiem krajobrazowym, domkiem ogrodnika i kapliczką.

Okazją do odwiedzin Czempinia i okolic jest – ChampionMan Duathlon Czempiń. Zawody rozgrywają się na dwóch dystansach: Dystans Sprint (5km bieg-20 km rower-2,5 km bieg) oraz koronny Dystans Długi (10 km bieg-60km rower-10 km bieg). Dzień poprzedzający zawody to dzień, w którym swoje duathlonowe święto mają dzieci i młodzież. W zawodach startuje ponad 700 zawodników. Szczegóły: www.duathlonczempin.pl

Miłośnicy sportu mogą odwiedzić lekkoatletyczno-piłkarski Stadion „Helios” w Czempiniu, użytkowany przez chwalący się niemal stuletnimi tradycjami Czempiński Klub Sportowy „Helios”. Ważnym punktem na sportowej mapie gminy jest też graniczące z Czempiniem Borowo, w którym znajduje się nowoczesna Hala Sportowa „Herkules”, a przy sali – siłownia zewnętrzna „Krąg Herkulesa”, boisko do siatkówki plażowej oraz „Moje Boisko Orlik 2012”.