Dożynki Powiatowo-Gminne w Śmiglu

Dodano: 31 sierpnia 2015

W niedzielę, 30 sierpnia Powiat Kościański obchodził hucznie swoje Dożynki. Gospodarzem uroczystości byli Starosta Kościański Bernard Turski, Burmistrz Śmigla Małgorzata Adamczak oraz Przewodniczący Powiatowej Rady Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Kościanie Zygmunt Konieczny. Na uroczystości obecni byli również przedstawiciele Minister Andżeliki Możdżanowskiej, Poseł na Sejm RP Wojciech Ziemniak, przedstawiciel Wicewojewody Wielkopolskiego Doroty Kinal, Radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Wiesław Szczepański, przedstawiciele władz gmin oraz radni powiatowi i gminni.

Uroczystości rozpoczęły się przemarszem korowodu ulicami Śmigla. Po przyjściu korowodu na stadion miejski rozpoczęła się Msza Święta odprawiona w intencji rolników. Po Mszy, w trakcie ceremoniału dożynkowego miało miejsce symboliczne przekazanie wieńca dożynkowego przez Starostów Dożynkowych Staroście Kościańskiemu – Bernardowi Turskiemu. W tym roku rolę Starostów na tegorocznych dożynkach pełnili: Barbara Skrobała  z Morownicy i Cezary Lisowski z Olszewa. Chleby dożynkowe z rąk tancerzy z Zespołu Pieśni i Tańca „Żeńcy Wielkopolscy” odebrali włodarze gmin, którzy wraz ze Starostą Kościańskim podzielili się nimi z mieszkańcami Śmigla.

W trakcie uroczystości nie zabrakło licznych wystąpień zaproszonych gości, którzy dziękowali rolnikom za codzienny trud, wysiłek włożony w pracę na roli i gratulowali zebranych plonów. Dożynki to święto plonów, a jednocześnie jedna z najpiękniejszych polskich tradycji, ważny element naszej kultury i tożsamości, podkreślający przywiązanie do zawodu, szacunek dla przyrody, wolę kontynuowania zwyczajów naszych ojców – mówił Starosta Turski. Cieszę się ogromnie, że ten piękny zwyczaj, którego symbolem jest bochen chleba, jest pielęgnowany również u nas. Wieńczące żniwa uroczystości dożynkowe są najlepszą okazją do podziękowania rolnikom za całoroczny trud i uzyskane plony - kontynuował.

Po części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna, na scenie wystąpił zespół „Semplicze” z Lubinia. O godzinie 19.00 wystąpił zespół B.A.T z Warszawy. Dożynki Powiatowe zakończyła zabawa taneczna. Zgromadzoną publiczność do późnych godzin nocnych bawiła grupa „Vivat” ze Śmigla.

 

 

Nieczynna elektroniczna rejestracja kolejkowa

Szanowni Państwo, informujemy, że nie działa elektroniczny system rejestracji kolejkowej do rezerwacji wizyt przy rejestracji pojazdów. Prosimy z niego w najbliższym czasie nie korzystać. Rezerwacje nie będą realizowane.