Ćwiczenia strażaków przed sezonem

Dodano: 30 maja 2017

Od  29 maja do 2 czerwca w bazie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kościanie trwa zgrupowanie grup wodno – nurkowych z województwa wielkopolskiego.

Uczestniczą w nim strażaccy płetwonurkowie z Konina, Piły, Poznania i Kościana. Tego typu ćwiczenia organizowane są cyklicznie prze Komendę Wojewódzką  Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu przy współudziale komend, przy których funkcjonują specjalistyczne grupy ratownictwa  wodno – nurkowego. Głównym celem zgrupowania jest doskonalenie organizacji i prowadzenia działań na akwenach podczas ratowania ludzi. Tym razem tematyka obejmuje między innymi zagadnienia związane z nurkowaniem bezdechowym, zastosowanie systemów GPS w poszukiwaniach na obszarach wodnych, zajęcia na torze nurkowym, bezpieczeństwo podczas poszukiwań pod wodą, prawne aspekty i metodykę prowadzenia działań na wodzie.

Pierwszego dnia zgrupowania oprócz zajęć teoretycznych wszystkie grupy zadysponowane zostały do pozorowanej akcji ratowniczej, której celem było wydobycie osób z zatopionych pojazdów.

W kolejnych dniach zajęcia doskonalące będą się odbywać na Jeziorze Dominickim.

Czas zgrupowania i  jego tematyka nie są przypadkowe. To właśnie w okresie letnim najczęściej ratujemy  i poszukujemy ludzi w wodach. Strażacy już teraz apelują o zachowanie szczególnej ostrożności, bo co roku woda w Polsce pochłania życie kilkuset osób. Uczestnicy zgrupowania nie chcieliby zdobytych umiejętności wykorzystywać podczas rzeczywistych akcji jednak życie z pewnością napisze inne scenariusze.


Opracowanie: st. bryg. Andrzej Ziegler - KP PSP w Kościanie

Zdjęcia: st.sekc. podchorąży Mateusz Szymczak SGSP w Warszawie i  archiwum KP PSP w Kościanie