Biegacze w hołdzie Powstańcom, czyli biegowy początek roku w powiecie kościańskim

Dodano: 30 marca 2016

Na początku 2016 roku z inicjatywy Burmistrz Śmigla Małgorzaty Adamczak przeprowadzona została I edycja Powstańczych Biegów Przełajowych.

Do współorganizacji cyklu biegów chętnie przystąpiły samorządy Powiatu Kościańskiego, Gminy Krzywiń oraz Gminy Czempiń. Dzięki temu możliwe było zorganizowanie czterech biegów w czterech miejscowościach powiatu kościańskiego. Pierwszy bieg odbył się 10 stycznia 2016 roku w Śmiglu, a następnie w dwutygodniowym odstępnie  biegacze pojawiali się na starcie w Krzywiniu i Kościanie, by 21 lutego zakończyć cykl biegów w Czempiniu.

Głównym celem tej składającej się z czterech etapów imprezy biegowej było  upamiętnienie Powstania Wielkopolskiego, jedynego zrywu niepodległościowego na terenie zaborów, który zakończył się zwycięstwem oraz oddanie hołdu bohaterom tamtych wydarzeń. Przed każdym z biegów zawodnicy skandowali hasło „cześć i chwała bohaterom”. Poza tym wielu uczestników biegło z flagami powstańczymi oraz pamiątkowymi emblematami.

Trasa każdego z biegów liczyła 10 kilometrów. Regulamin zawodów zakładał, że po każdym z biegów zawodnicy przyznawane będą mieli punkty. Za pierwsze miejsce można ich było zdobyć 200, a za każde kolejne o jeden mniej. By zostać sklasyfikowanym w końcowej tabeli trzeba było wziąć udział przynajmniej w trzech biegach. Zawodnikom, którzy wzięli udział we wszystkich biegach do ogólnej klasyfikacji zaliczono punkty z trzech najlepszych etapów.

W klasyfikacji końcowej Powstańczych Biegów Przełajowych najlepszy okazał się Krzysztof Szymanowski z Kościana, który przebiegał metę jako pierwszy na każdym etapie. Wśród kobiet najlepsza była Milena Tomaszyk z Kościana, która wygrała trzy etapy, a podczas jednego przybiegła na metę jako druga.

W każdym z etapów Powstańczych Biegach Przełajowych wzięło udział blisko 100 osób. Najstarszym uczestnikiem imprezy był 83-letni Michał Szkudlarek z Przysieki Polskiej.

Włodarze wszystkich samorządów zaangażowanych w organizację Powstańczych Biegów Przełajowych zapewnili, że w roku 2017 można spodziewać się II edycji zawodów.

Wszystkie informacje o Powstańczych Biegach Przełajowych dostępne są na stronie internetowej www.10powstancow.smigiel.pl.