Największa hala sportowa w powiecie otwarta

Dodano: 14 października 2016

Występy tancerzy ze Szkoły Tańca „Poezja”, pokaz karate, występy szkolnej grupy fitness, a wieczorem mecz piłki nożnej rozegrany między uczniami Zespołu Szkół im. F. Ratajczaka oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. Oskara Kolberga a samorządowcami Ziemi Kościańskiej – to tylko niektóre atrakcje, które czekały na zaproszonych gości i mieszkańców powiatu kościańskiego podczas otwarcia hali sportowo – widowiskowej w Kościanie.

Oficjalne otwarcie tej powiatowej inwestycji odbyło się w czwartek, 13 października 2016 roku.

- Dzisiejszy dzień jest dniem wyjątkowym dla samorządów Powiatu Kościańskiego oraz Miasta Kościana, ale również dla całej społeczności Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Franciszka Ratajczaka oraz mieszkańców miasta i powiatu. Otwieramy dziś największą i najważniejszą inwestycję ostatnich lat, piękną i nowoczesną halę sportowo – widowiskową – powiedział Starosta Kościański Bernard Turski, witając gości zaproszonych na oficjalną uroczystość.

Starosta podczas swojego wystąpienia przypomniał, że plany budowy hali sportowej przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Franciszka Ratajczaka w Kościanie narodziły się już dziesięć lat temu. Ogłoszono konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej, który wygrała firma COMPLEX – PROJEKT z Kościana. Niestety trudna sytuacja ekonomiczna na kilka lat wstrzymała plany budowy hali. Na przełomie 2014 i 2015 roku odświeżono projekt, uzyskano pozwolenie na budowę oraz wybrano wykonawcę hali firmę POSBAU S.A. z Poznania. W lutym przekazano plac budowy i rozpoczęto półtoraroczny okres budowy hali sportowo – widowiskowej.

B. Turski podziękował też wszystkim, którzy przyczynili się do powstania hali. Szczególe słowa podziękowań skierował do Burmistrza Michała Jurgi, który był współgospodarzem imprezy. Specjalne podziękowania dla Marszałka Marka Woźniaka złożył na ręce Mariusza Kubiaka, kierownika Oddziału Sportu w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu. Listy z podziękowaniem otrzymali także: Izabela Wrześniewska z firmy COMPLEX – PROJEKT, Krzysztof Pięta z firmy POSBAU, Władysław Suchora z firmy BUDOMONT, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. F. Ratajczaka w Kościanie Małgorzata Durek oraz pracownicy Wydziału Organizacyjno – Inwestycyjnego Starostwa Powiatowego w Kościanie.

Po uroczystym przecięciu wstęgi, którego dokonali włodarze Powiatu Kościańskiego oraz Miasta Kościana, ksiądz dziekan Paweł Skrzypczak w towarzystwie księży, którzy uczą religii w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. F. Ratajczaka w Kościanie, dokonał poświęcenia obiektu.

Podczas imprezy zaprezentowali się m.in. uczniowie ZSP im. F. Ratajczaka – dziewczyny tańczące z piłkami i pomponami oraz wokalistki, tancerze ze Szkoły Tańca "Poezja" oraz zawodnicy z Klubu Karate Gottsu.

Wszyscy oficjalni goście oraz uczniowie ZSP w Kościanie, którzy uczestniczyli w oficjalnym otwarciu hali otrzymali specjalny upominek przygotowany przez Starostwo Powiatowe w Kościanie – piłeczkę z napisem „Otwarcie hali sportowo – widowiskowej w Kościanie”.

Wieczorem drzwi hali otwarte zostały dla wszystkich mieszkańców powiatu kościańskiego. Chętnych do kibicowania w meczu samorządowcy kontra uczniowie nie brakowało. Wszyscy kibice otrzymali specjalnie przygotowane na tę okazję krówki, natomiast najmłodsi balonki.  

Do historii, jako pierwszy strzelec gola na hali sportowo – widowiskowej, zapisał się Michał Samoląg, który wbił piłkę do bramki uczniów już w pierwszej minucie meczu.

Po zaciętej walce górą okazali się uczniowie, którzy pokonali samorządowców 5-4. Puchary kapitanom drużyn Szymonowi Buchertowi oraz Krzysztofowi Rau wręczył obecny na meczu Wicestarosta Kościański Stefan Stachowiak.

Całkowity koszt budowy i wyposażenia hali wyniósł 7 mln złotych, a wliczając koszty budowy infrastruktury towarzyszącej (w tym m. in. drogi, odwodnienia terenu, parkingów, zagospodarowanie terenu) – ponad 7 mln 650 tys. zł. Wkład samorządu Powiatu Kościańskiego to 3 mln 850 tys. złotych, Miasta Kościana 2 mln złotych, Ministerstwa Sportu i Turystyki 1,8 mln złotych.

Hala sportowo – widowiskowa w Kościanie ma powierzchnię 2341 m kw. Boisko główne natomiast 1067 m kw. Parametry boiska oraz liniowanie umożliwią prowadzenie rozgrywek w wielu dyscyplinach takich jak: siatkówka, koszykówka, piłka ręczna, piłka nożna. Kotary grodzące pozwolą zaś na niezależne ćwiczenia w mniejszych grupach. Na wyposażeniu hali znajduje się także mobilna mata do gry w badmintona. Widzowie mogą zająć 465 ponumerowanych miejsc na siedziskach. Poza salą główną w obiekcie znajduje się jeszcze jedna sala z podłogą z drewna bokowego oraz dwie salki z podłogą o nawierzchni PCW. Z myślą o publiczności wyposażono obiekt w szatnie. Przygotowano również miejsce dla tzw. małej gastronomii. Łazienki dla zawodników, sanitariaty sportowców i widowni zostały wyposażone w urządzenia ze stali nierdzewnej. Cały obiekt, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz oświetlają lampy LED-owe.

Na terenie wokół budynku wyznaczono 79 miejsc parkingowych, w tym 3 dla osób niepełnosprawnych i 3 dla autobusów.

Z myślą o niepełnosprawnych widzach wyznaczono 4 miejsca na płycie boiska przed widownią. Jest także łazienka w ciągu pomieszczeń szatniowych, WC przy szatni oraz wspomniane wyżej miejsca parkingowe.

Dzięki dużej widowni oraz doskonałej akustyce będą mogły się tu odbywać widowiska sportowe, kulturalne i koncerty.