Kucharze i fryzjerzy uczyli się zawodu we Włoszech

Czterdziestu uczniów zasadniczej szkoły zawodowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. F. Ratajczaka w Kościanie kształcących się w zawodzie kucharz i fryzjer brało udział w dwutygodniowych praktykach zawodowych, które odbywały się w Rimini we Włoszech.

Uczniowie odbywali praktyki zawodowe od 20 do 31 marca 2017 roku w mieszczących się w Rimini salonach fryzjerskich i restauracjach.

Szkolenie uczniów szkoły zawodowej wyglądało inaczej niż miało to miejsce w przypadku praktyk, na które wyjeżdżali uczniowie technikum. Tym razem uczniowie nie zdobywali nowych umiejętności w ośrodku szkoleniowym, a w miejscowych zakładach pracy, do których przydzielonych zostało po 2 uczniów. Dzięki temu fryzjerzy mogli podszkolić swoje umiejętności, a kucharze nauczyli się jak obrabiać i przyrządzać owoce morza, robić makarony i pizzę. W wolny weekend uczniowie wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Wenecji oraz San Marino.

Młodzież nie ponosiła żadnych kosztów wyjazdu. Pobyt na praktykach finansowany był ze środków pozyskanych w ramach Programu Operacyjnego Wiedza – Edukacja – Rozwój.  Każdy uczeń otrzymał również kieszonkowe oraz wyposażony został w materiały biurowe, ubranie robocze, podręczniki do języka angielskiego, bilety miejskie oraz mapę, ponieważ uczniowie sami musieli dojechać z hotelu do swoich zakładów pracy.

Na projekt, dzięki któremu uczniowie mogli skorzystać z zagranicznych praktyk, udało się pozyskać blisko 398 tys. złotych. Dzięki tym środkom w listopadzie zeszłego roku uczniowie technikum budowlanego byli na praktykach we Frankfurcie w Niemczech, natomiast w marcu przyszli kucharze i fryzjerzy w Rimini.

To już czwarty tego typu projekt, w którym bierze udział Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kościanie. Do tej pory z zagranicznych praktyk skorzystało ponad stu uczniów, którzy odbywali praktyki w latach 2011-2013. W tym roku szkolnym z zagranicznych praktyk skorzystało ich sześćdziesięcioro. Po każdym stażu uczniowie otrzymają tzw. Europass Mobility. Jest to dokument potwierdzający zdobyte umiejętności, który honorowany na terenie Unii Europejskiej.

 

Zarząd

Bernard Turski - Przewodniczący Zarządu

Bernard Turski

Przewodniczący Zarządu

Starosta Kościański

Stefan Eugeniusz Stachowiak - Zastępca Przewodniczącego Zarządu

Stefan Eugeniusz Stachowiak

Zastępca Przewodniczącego Zarządu

Wicestarosta Kościański

Mirosław Stanisław Kaczmarek - Członek Zarządu

Mirosław Stanisław Kaczmarek

Członek Zarządu

Aleksander Stanisław Sowa - Członek Zarządu

Aleksander Stanisław Sowa

Członek Zarządu

Grzegorz Ratajczak - Członek Zarządu

Grzegorz Ratajczak

Członek Zarządu

Facebook Logo
Twitter Logo
Instagram Logo