I Piastowski Tryptyk Organowy – posłuchaj głosu piastowskich katedr!

W dniach 05–07.05.2017 roku w Wielkopolsce odbędzie się pierwsza edycja Piastowskiego Tryptyku Organowego. To pierwsze wydarzenie łączące kulturę wysoką z dziedzictwem Szlaku Piastowskiego. Podczas tryptyku zabrzmią instrumenty w trzech najważniejszych katedrach w naszym województwie – w Kaliszu, Poznaniu i Gnieźnie.

 Piastowski Tryptyk Organowy jest przedsięwzięciem podkreślającym walory sakralnego dziedzictwa piastowskiego w Wielkopolsce promując zarówno wartość zabytkową wybranych świątyń oraz muzykę organową i instrumenty organowe znajdujące się w ich wnętrzach.

Tegoroczna, pierwsza edycja tryptyku odbędzie się w najważniejszych katedrach Szlaku Piastowskiego – w Kaliszu, Gnieźnie i Poznaniu i będzie wydarzeniem uzupełniającym II Weekendu na Szlaku Piastowskim. Każdorazowo koncert urozmaicony będzie dodatkowymi atrakcjami: w Poznaniu wejść będzie można na chór, a później spotkać się z przewodnikiem w stroju z epoki i zwiedzić z nim Ostrów Tumski, w Gnieźnie zwiedzić wzgórze Lecha i starówkę z przewodnikiem, a w Kaliszu obejrzeć pokaz zdjęć, posłuchać wykładu przygotowanego przez dra Piotra Sobolewskiego i wziąć udział w mszy świętej prowadzonej w języku łacińskim przez dra Jarosława Powązka. Koncert organowy w Poznaniu poprowadzi organista Jacek Pupka, a wśród utworów usłyszeć będzie można m.in. improwizację organową na temat Bogurodzicy. W Gnieźnie Ryszard Superczyński weźmie nas w muzyczną podróż od dawnych czasów do współczesności, a w Kaliszu dr Krzysztof Niegowski uraczy nas m.in. swoją kompozycją Melodos gregorianicus.

Warto podkreślić, że inicjatywa spotkała się z dużą aprobatą ze strony władz jednostek samorządu terytorialnego oraz hierarchów kościelnych. Koncert w Gnieźnie objął patronatem honorowym Arcybiskup Prymas Polski Wojciech Polak, Prezydent Miasta Gniezna Tomasz Budasz, Starosta gnieźnieński Beata Tarczyńska, Burmistrz Trzemeszna Krzysztof Dereziński, Burmistrz Kłecka Adam Serwatka oraz Wójt Gminy Łubowo Andrzej Łozowski. Koncert w Kaliszu natomiast swoim patronatem honorowym otoczył Biskup kaliski dr Edward Janiak.

Organizatorem wydarzenia jest Klaster turystyczny Szlak Piastowski w Wielkopolsce - stowarzyszenie powołane w 2016 roku, którego podwaliną była umowa między jednostkami samorządu terytorialnego z terenu Wielkopolski, będącymi dzisiaj podmiotami finansującymi jego działalność: Powiatami Gnieźnieńskim, Kościańskim, Średzkim, Wągrowieckim, Wrzesińskim; Miastami Poznań, Kalisz, Konin, Gniezno, Wągrowiec, Gminy Kłecko, Krzywiń, Pobiedziska, Pyzdry, Trzemeszno, Września, Dominowo, Łubowo i Wągrowiec. Wydarzenie dofinansowuje Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Dokładny repertuar Piastowskiego Tryptyku Organowego dostępny jest na stronie www.szlakpiastowski.pl.

Pliki do pobrania

Zarząd

Bernard Turski - Przewodniczący Zarządu

Bernard Turski

Przewodniczący Zarządu

Starosta Kościański

Stefan Eugeniusz Stachowiak - Zastępca Przewodniczącego Zarządu

Stefan Eugeniusz Stachowiak

Zastępca Przewodniczącego Zarządu

Wicestarosta Kościański

Mirosław Stanisław Kaczmarek - Członek Zarządu

Mirosław Stanisław Kaczmarek

Członek Zarządu

Aleksander Stanisław Sowa - Członek Zarządu

Aleksander Stanisław Sowa

Członek Zarządu

Grzegorz Ratajczak - Członek Zarządu

Grzegorz Ratajczak

Członek Zarządu

Facebook Logo
Twitter Logo
Instagram Logo